Winners of the 58th International Film Festival of Cartagena de Indias

After 6 days of #PuroVoltajeFICCI58, the intensity comes down with the awarding of the India Catalina in the different categories. These are the winners.

OFFICIAL FICTION COMPETITION
Members of the Jury
FRIEDER SCHLAICH - JIM STARK - MERCEDES MONCADA RODRÍGUEZ

  • Best Film: COCOTE by Nelson Carlo de los Santos Arias – Wins Cine Colombia Award of USD $15,000
  • Best Director: Marcelo Martinessi for LAS HEREDERAS

INTERNATIONAL CRITICS' AWARD – FIPRESCI
Members of the Jury
OSCAR PEYROU - LUIZA LUSVARGHI - LORENZO SORIA

  • Best Film: LAS HEREDERAS by Marcelo Martinessi

OFFICIAL COLOMBIAN CINEMA COMPETITION
Members of the Jury
HANIA MRUE - FELIPE LAGE - JACQUES COMETS

  • Best Film: AMANECER by Carmen Torres – Wins Cinecolor Award of USD $11,000 in postproduction services; the LCI Insurance Award which includes a 50% discount in a filming policy for up to USD $20,000; and the EGEDA Jury Award of COP $12,500,000 in cash.
  • Best Director: Simon(è) Jaikiriuma Paetau and Thais Guisasola for O SUSURRO DO JAGUAR

ADDITIONAL AWARDS

  • EGEDA Audience Award: MATAR A JESÚS by Laura Mora - Wins COP $12,500,000 in cash.

OFFICIAL DOCUMENTARY COMPETITION
Members of the Jury
NEWSHA TAVAKOLIAN - JORGE CABALLERO - ELAD SAMORZIK

  • Best Film: NOSOTROS LAS PIEDRAS by Álvaro Torres Crespo – Wins Cincecolor Award of USD $13,000 in postproduction services and a Blackmagic camera.
  • Best Director: Claudia Priscilla and Kiko Goifman for BIXA TRAVESTY - They receive a Blackmagic camera.

GEMS
Members of the Jury
CAMILO JIMÉNEZ SANTOFIMIO - FERNANDO GUZZONI - SIMON FIELD

  • Best Film: THE SEASON OF THE DEVIL by Lav Diaz - Receives a promotion plan of USD $50,000 by RCN Channel in its national and international broadcasts.

OFFICIAL SHORT FILM COMPETITION
Members of the Jury
SANDRO AGUILAR - CHIARA MARAÑÓN - LOIS PATIÑO

  • Best Short Film: FLORES by Jorge Jacome - Receives Cinecolor Award of USD 4,000 in digital postproduction services for the director's next project.
  • Special Mention: FARÖPES BALDIOS by Marta Mateus.

NEW CREATORS
Members of the Jury
SAIOA RIBA - DAVID RIOS - WILLIAM VEGA

  • Best Short Film: REKONSTRUKCJA by Jerónimo Atehortúa - Receives MEI Digital Laboratory Award that includes a package of digital services.

PUERTO FICCI (FICCI PORT)
PUERTOLAB (LAB PORT)

Members of the Jury
MIGUEL SCHVERDFINGER - FELIPE ALJURE - HEATHER HAYNES

  • Winner: OS JOVENS BAUMANN by Bruna Carvalho - Receives USD 5,000 in cash from FICCI; a finalization services package that includes 8 turns of color correction, 8 turns of final sound 5.1 mix and Master DCP in the Colombia or Argentina locations on behalf of Cinecolor; the movie's poster design by Mottif and a plane ticket, courtesy of Jet Blue.

XIII International Meeting of Producers:

  • CNC Award: Scholarship from the Centre National du Cinema de l'Image Animée CNC of France: EL ÚLTIMO SILLETERO by Henry Rincón.
  • Postproduction services award on behalf of the Pontificial Xaverian University/Atico Center: EL SILENCIO DEL TIEMPO by Adriana Cepeda Espinosa.
  • Bogotá Audiovisual Market (BAM) Award: Direct entry to BAM projects:
    1. EL CIRCO DE FRANCO
    2. CARTAS AL OCASO
Documentary Workshop:
  • Postproduction services award on behalf of the Pontificial Xaverian University / Atico Center to the project: THE LOSS OF SOMETHING EVER FELT by Carlos Lesmes.
  • Premio RTVC / entry to the Co-Production Market: THE LOSS OF SOMETHING EVER FELT by Carlos Lesmes.